znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora












































Významné osobnosti









Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Janáčkův statek

Dle původního zvyku propůjčila v Sobíňově nálev piva a lihových nápojů vrchnost rychtáři se závazkem, že bude brát tyto nápoje pouze od nájemců panských lihovarů a vinopalen. Bývalá rychta stojí dodnes vedle Kulturního domu.

Poté co byla vybudována silnice z Golčova Jeníkova do Žďáru nad Sázavou začali Sobíňovem projíždět těžké formanské vozy (vůz pro přepravu 1 - 3t nákladu tažený koňmi). V Sobíňově, ale nezastavovali, protože zde nebyl zájezdní hostinec (ten sloužil pro odpočinek jak lidí, tak i tažných zvířat). Místní občané proto žádali u krajského politického úřadu o povolení k takové hostinské živnosti, aby jej zde mohli postavit.

Vrchnosti se takový záměr místních, ale nelíbil a aby nepřišla o užitek z šenku prostřednictvím vrchnostenského úřadu odňala rychtáři šenk a pronajala ho ve veřejné dražbě Marii Janáčkové.

Vrchnost totiž neměla u silnice vhodný pozemek pro stavbu zájezdního hostince a byla tak v nevýhodě proti místním občanům. Původně zamýšlela upravit pro hospodu budovu panského mlýna v Nové vsi - Huťi, ale ta byla od nové silnice příliš daleko. Naopak stavení Janáčkové bylo prostorné, mělo několik stájí a dobrou polohu pro takový zájezdní hostinec.

Ještě je třeba dodat, že v této době byla snaha oddělit rychtářský úřad od hostinské živnosti, jelikož při spojení obou se obecní shromáždění zvrhali v pitky.

Přejít nahoru | Přejít na mapu