znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora












































Významné osobnosti









Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Fotbalové hřiště

Fotbalový klub v Sobíňově byl založen v roce 1939. Předtím zde působilo několik skupin cvičenců a atletů. Nejstarší byli Orlové. Toto uskupení zahrnovalo lidi z náboženským vyznáním a bylo také tak organizováno, dlouho se zde neudrželo. Dále zde byli Jednotáři, v tomto uskupení byla politická angažovanost Sociální demokracie. Nejdéle se zde udrželi Sokolové, kteří jsou i nejznámější. Tito cvičenci měli na dnešním fotbalovém hřišti hrazdu a nějaké další venkovní cvičící nářadí, cvičili zde na různé slavnosti a vzájemná setkání. Hřiště bylo původně orientováno obráceně. Rodiče mladých lidí, dříve sportování nepřáli, chtěli aby mladí pomáhali ve svém volném čase v hospodářství.

Postupně se však jejich přístup k tomuto měnil a tak mohli začíst vznikat tyto zájmové spolky. Za špatného počasí Jednotáři cvičili v sále v hospodě u Hermanů. Sokolové zřejmě v hospodě u Břízů, kde také působili zdejší Hasiči. V těchto hospodách hráli sami i divadlo. Místní Skauti se před válkou scházeli v Evangelické škole, kde měli klubovnu. Po válce nějakou dobu v pozorovatelně po Němcích na Březince, než byli novým režimem zakázáni a tato chata odvezena na hřiště, kde sloužila jako kabina pro fotbalisty než si zde postavili zděné kabiny. Fotbal se původně hrál tvrdým šněrovacím míčem, který dokázal udělat hráči pěknou modřinu či i zlomit ruku. Musíme si uvědomit, že zde bydlelo až 1300 lidí, plus se účastnili lidé z okolí a tak o členství v místních spolcích byl velký zájem.

Přejít nahoru | Přejít na mapu