znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora
Významné osobnosti

Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Jan Zvolánek - reverend

Jan Zvolánek se narodil 3. srpna 1815 v Sobíňově v Čechách. Získal dvojí vzdělání lékaře a evangelického kněze. Oženil se s Amálií Lojkovou, dcerou evangelického faráře v Humpolci. Dcera Julie se narodila 11.6. 1845 v Habřině u Litoměřic. Později působil jako farář na Vsetínsku. V roce 1854 odjel s manželkou a dcerou do Ameriky lodí Wesser, ta přistála v Galvestonu v Texasu. Jan Zvolánek zde byl prvním českým evangelickým farářem (možná v USA vůbec). Z Texasu se později přestěhoval do Ohaja a pak dále do Wiskonzinu. Zde kolem řeky Blue River a městečka Muscody žilo mnoho českých vystěhovalců hlavně z okolí Humpolce, Pelhřimova a Tábora. V této oblasti působil až do své smrti 15.1.1890, pohřben je na hřbitově u kostelíka, kde působil. Založil zde archiv se záznamy o narození, sňatcích a úmrtí místních lidí. Jan Zvolánek se v USA podruhé oženil s Mary Schafer, spolu měli 4 syny. Jeho potomci žijí v USA dodnes.

Skočit nahoru | Skočit na mapu