znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora
Významné osobnosti

Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Jiří Starý - lékař

- lékař

Narodil se 1. ledna 1918 v zemědělské rodině v Sobíňově (čp. 8). Studium na státním reálném gymnasiu ukončil zkouškou dospělosti v roce 1936. Za vysokoškolského studia na lékařské fakultě Karlovy university bydlel v Hlávkově koleji v Jenštejnské ulici v Praze. 28. října 1939 se účastnil průvodu studentů Hlávkových kolejí na Staroměstském náměstí a položení věnce ke hrobu Neznámého vojína, později potom demonstrací v prostoru Václavského náměstí a okolí. Jako příslušník ročníku, v němž studoval medik Jan Opletal, stál čestnou stráž u jeho rakve a 15. listopadu nesl jeho rakev přes Albertov do pohřebního vozu.

Byl zatčen mezi studenty Hlávkovy koleje 17. listopadu ráno a vězněn v koncentračním táboře Sachsenhausenu, po karanténě na bloku č. 52 a 26, do 27. ledna 1942 a domů dojel 28. ledna.

Po návratu nastoupil zaměstnání 22. února na technickém odboru Okresního úřadu v Chrudimi a 29. dubna 1942 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu v závodě v Chrastí u Chrudimi, později v Rybitví u Pardubic, kde pracoval až do 31. července 1946.

Dokončil studium na lékařské fakultě v Praze a promoval 12. července 1946. Základní vojenskou službu konal od 2. ledna 1947 ve škole pro důstojníky zdravotnictva v záloze v Praze - Střešovicích, potom ve vojenské letecké akademii v Pardubicích a dosáhl hodnosti podporučíka v záloze. Potom pracoval jako lékař-gynekolog v nemocnicích v Teplicích a Turnově, na Železniční poliklinice v Nymburce, v nemocnici v Městci Králové a jako ambulantní lékař gynekologicko - porodnického oddělení v Pečkách Okresního ústavu národního zdraví v Nymburce. Se svojí manželkou Věrou, rozenou Novákovou, bydlel v Nymburce a zemřel tam 19. května 1985.

Skočit nahoru | Skočit na mapu